Letairis

Hamile bir kadına ambrisentan uygulamayın, çünkü fetusa zarar verebilir. Tedaviye başlamadan önce gebeliği, tedavide aylık olarak ve tedaviyi bıraktıktan sonra bir ayda bırakın. Tedavi sırasında ve tedaviden sonraki bir ay boyunca yeterli kontrasepsiyon uygulayın ve gebeliği önleyin. Letairis®, yalnızca Letairis REMS olarak adlandırılan bir Risk Değerlendirme ve Azaltma (REMS) kapsamında sınırlı bir dağıtım programı aracılığıyla edinilebilir.

Letairis için kullanır

Terapötik Sınıf: Antihhepertensive

Farmakolojik Sınıf: Endotelin Reseptör Antagonisti

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir ..

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaş ile ambrisentanın etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda ambrisentanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların genç hastalara göre periferik ödem olması daha olasıdır ve ambrisentan alan hastalarda dikkatli olabilmektedir.

Letairis’i Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Ayrıca, ilk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Letairis® REMS programının kurallarını anlamak çok önemlidir. Hasta İlaç Rehberini okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun. Bilgileri anladığınızı göstermek için bir form imzalamanız istenebilir.

Tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin. Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamileyken bu ilacı kullanmanız çok ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken (ilaç geçici olarak durdurulmuş olsa bile) hamile kalınmasını engellemek için etkili doğum kontrolü kullanın ve ilacı almayı bıraktıktan sonra en az 1 ay boyunca kullanın. Doğum kontrolünün en etkili biçimleri hormon doğum kontrol hapları, yamalar, atışlar, vajinal halkalar veya implantlar veya bir vasektomidir (erkekler için). Bu, prezervatif, diyafram veya servikal kapak ile kombine edilebilir. Bir eşin vasektomisi seçilen gebeliği önleme yöntemi ise, bu yöntemle birlikte bir hormon veya bariyer yöntemi de kullanılmalıdır. Bu ilacı kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Letairis’in Doğru Kullanımı

Eğer hamile kalabilecek bir kadınsanız, bu ilacı almanız için izin almadan önce olumsuz bir gebelik testi yaptırmanız gerekir. Tedaviniz sırasında her ay bir gebelik testi yaptırmanız gerekecektir. Bu ilacı kullanırken bir süre özlediyseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç bazı hastalarda sıvı tutulmasına (ödem) neden olabilir. Hızla kilo alıyorsanız, elinizde, ayak bileklerinde, ayaklarda veya tüm vücuda şişiyorsanız veya bu ilacı kullanırken solunum sorununuz varsa hemen doktorunuza danışın.

Mide bulantısı, kusma, ateş, koyu renkli idrar veya soluk dışkı, iştah kaybı, üst midede ağrı veya sarı gözler veya cilt yapmaya başlarsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar karaciğer hasarının belirtileri olabilir.

Bu ilaç, erkeklerin sperm miktarını azaltabilir ve çocuk yeteneğini etkiler. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Bu tıbba pulmoner ödem olabilir. Göğüs ağrısı, zor, hızlı veya gürültülü nefes almanız, bazen hırıltılı solunum, mavi dudaklar ve tırnaklarınız varsa, soluk cilt, terleme artışı, bazen pembe köpüklü bir balgam oluşturan öksürük veya nefes darlığı varsa doktorunuzla hemen kontrol edin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Letairis Kullanılırken Önlemler

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

Letairis Yan Etkiler

Letairis (ambrisentan)

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Pulmoner hipertansiyon sildenafil, tadalafil, Revatio, Adcirca, bosentan, Adempas, Remodulin, ambrisentan, Veletri, Tracleer, iloprost, Tyvaso, riociguat, Orenitram, treprostinil, epoprostenol, makitentan, Flolan, seleksipag, Ventavis